first part of logo 'Máš' first part of logo 'umělecké' first part of logo 'střevo' first part of logo '?'

A „Van művész vénád?” nemzetközi pályázatot olyan középiskolások számára hirdetjük meg, akik érdeklődnek a kortárs képzőművészet iránt, és kedvük van kipróbálni saját kreativitásuk és alkotókészségük határait. A pályázat célja, hogy lehetőséget biztosítson a diákok számára, hogy kipróbálhassák és kiteljesíthessék alkotókészségüket, kielégíthessék kíváncsiságukat, s lehetőségük nyíljon megosztani, megvitatni és megbeszélni másokkal is elképzeléseiket, miközben megtapasztalhatják a projekt megvalósítása során az együttműködés örömét és nehézségeit. Fontos szempontnak tartjuk azt is, hogy a résztvevők a folyamatban megismerkednek a kortárs kiállítóhelyek és galériák világával.  A projekt megvalósításában részt vállalnak a jelentős állami és magán galériák Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon.

A VERSENY TÖRTÉNETE

A „Van művész vénád?” nyílt művészeti verseny 2009-ben indult Csehországban, ahol a prágai Nemzeti Galéria, a DOX Modern Művészeti Központ, a Galéria Rudolfinum és a Morva Galéria adják
a pályázat támogatói hátterét. Emellett Csehországban a pályázat összekapcsolódik a legrangosabb kortárs ifjúsági művészeti díjjal, a Chalupecky díjjal. A művészeti verseny évről évre egyre nagyobb érdeklődést vált ki a diákok, iskolák és a galériák részéről egyaránt. Az elmúlt évben több száz diák vett részt a programban és mutatta be a projektidőszakban létrehozott alkotásait. A jelentkező iskolák és diákok számára a partnergalériák a projektvezető szervezettel közösen az év során olyan programokat és műhelyeket szerveznek, melyek közelebb hozzák a résztvevőkhöz az év témáját. A téma minden évben más, és olyan izgalmas kérdésekre keressük együtt a választ, ami összekapcsolja a művészettörténet hagyományait a kor modern megfogalmazásaival. A diákok a tanév során közösen, csoportokban dolgoznak az adott téma kidolgozásán és megvalósításán, majd a kész alkotásokat eljuttatják a bemutatónak helyt adó galériába, ahol a legjobb alkotásokat alkotóik egy „prezentáció” keretében bemutatják. A szakértő zsűri végighallgatja a projektbemutatókat, és kiválasztja közülük az év legizgalmasabb alkotását.

2018/19 TÉMA: GYŰJTÉS

Mit és milyen formában gyűjtünk? Hogyan osztályozzuk őket és hogyan nevezzük őket? Mi a célja egy gyűjteménynek és milyen formában jöhet létre? Egy gyűjteményben csak kézzelfogható tárgyakat helyezhetünk el? Mit mond el rólunk a gyűjteményünk? A gyűjtés nem feltétlenül csak a múzeumokhoz köthető. Nem csak festményeket, fotókat, kisebb tárgyakat gyűjthetünk, hanem emlékeket, barátokat és/ vagy likeokat az Facebookon vagy az Instán, de gyűjteményünknek falakra sincs feltétlen szüksége, elférhet akár a számítógépünk egy mappájában is.

A 16. század elterjedt a csodakamrák (Wunderkammer/ Cabinets of Curiosities), a 19. században átadták helyüket a nyilvános múzeumoknak és galériáknak. A 70-es években Andy Warhol hétköznapi tárgyakból álló gyűjteményét időkapszulákba helyezte, akárcsak Damian Hirst a természettudományos gyűjteményét. Bp. Szabó György is mindennapi tárgyak gyűjtésével és rendszerezésével hozza létre kollázsait. Neked milyen a személyes gyűjteményed?

 

2019/2020 TÉMA: BUTTERFLY-EFFECT / PILLANGÓ-HATÁS

Vajon okozhat-e egy pillangó aprócska szárnycsapása jelentős változást a világ másik felén? Vajon milyen hatással lehetnek a jövőnkre cselekedeteink és a napról napra történő kis változtatások az életünkben? Az újrahasznosítás, a veszélyeztetett fajok védelme, az ökológiai lábnyomunk csökkentése megmentheti a világunkat?

Neked mi a véleményed erről? Az idei Van művészi vénád? pályázaton képzőművészeti alkotások formájában mutathatod meg, hogy a te pillangóhatásod mit változtatna a világunkon.

 

2020/21 TÉMA: BÁLVÁNYOK ÉS PÉLDAKÉPEK

Az idők kezdete óta velünk együtt élnek és hűen tükrözik az egyes ember, egy csoport vagy éppen az egész emberiség világról alkotott képét. Bálványai, példaképei mindenkinek vannak. Ahogy változunk, változnak velünk a példaképeink is, de az biztos, hogy végig kísérik életünket. Ideje most kicsit kritikusabban megvizsgálni őket!

Milyen szerepe van a bálványoknak folyamatosan változó világunkban? Hogyan viszonyulunk ma a történelmi idolokhoz, a szobraik által kiváltott érzéseinkhez és a valódi jelentésük körüli vitához? Milyen pozitív vagy negatív hatást gyakorolnak személyiségünkre?

Téged milyen példaképek kísérnek és mit jelentenek a számodra? Nézzük csak meg, hogy milyen szerepet játszottak ezek a tiszteletnek örvendő személyek a történelem során akár mint karizmatikus vezetők, tehetséges manipulátorok, diktátorok, a modern idők mindenható istenei és istennői! Milyen jelentőséggel bírtak a társadalom és a kultúra területén és hogyan befolyásolták az emberek gondolkodásmódját és értékrendjét?

 

2021/2022 TÉMA: A VÁLASZTÁS SZABADSÁGA

Milyen terméket vegyünk le a boltok polcairól? Hogyan foglaljunk állást egy vitás kérdésben? Felemeljük-e a szavunkat egy szituációban? Közbelépjünk-e, ha valakit bántanak mellettünk? Mit tehetünk az emberiséget érintő kérdésekben? Mennyiben járul hozzá a mi választásunk az egész világ működéséhez?

A választás szabadsága bármennyire is alapvetőnek tűnik, nem adatott meg mindenkinek és nem is olyan könnyű dolog. A választásaink ugyanis felelősséggel is járnak, hiszen nemcsak ránk, de környezetünkre is hatással vannak.

A döntések a hétköznapi élet mellett a művészet világát is átszővik, alakítják és befolyásolják. Az egyéni választások egy művész esetében a téma, a technika, a kifejezésmód és a művek kommunikációja terén is megjelenhetnek. Beemelni a hétköznapi használati tárgyakat alkotásaikba, felhasználni a testüket egy üzenet közvetítésére, felvállalni egy kényes kérdést műveikben mind-mind választás kérdése volt, amelyek nagyban befolyásolták a művészet történetét.

Te, hogyan választasz? Részt veszel az idei Van művészi vénád? pályázaton?