2018/19 TÉMA: GYŰJTÉS
Mit és milyen formában gyűjtünk? Hogyan osztályozzuk őket és hogyan nevezzük őket? Mi a célja egy gyűjteménynek és milyen formában jöhet létre? Egy gyűjteményben csak kézzelfogható tárgyakat helyezhetünk el? Mit mond el rólunk a gyűjteményünk? A gyűjtés nem feltétlenül csak a múzeumokhoz köthető. Nem csak festményeket, fotókat, kisebb tárgyakat gyűjthetünk, hanem emlékeket, barátokat és/ vagy likeokat az Facebookon vagy az Instán, de gyűjteményünknek falakra sincs feltétlen szüksége, elférhet akár a számítógépünk egy mappájában is.
A 16. század elterjedt a csodakamrák (Wunderkammer/ Cabinets of Curiosities), a 19. században átadták helyüket a nyilvános múzeumoknak és galériáknak. A 70-es években Andy Warhol hétköznapi tárgyakból álló gyűjteményét időkapszulákba helyezte, akárcsak Damian Hirst a természettudományos gyűjteményét. Bp. Szabó György is mindennapi tárgyak gyűjtésével és rendszerezésével hozza létre kollázsait. Neked milyen a személyes gyűjteményed?
2019/2020 TÉMA: BUTTERFLY-EFFECT / PILLANGÓ-HATÁS
Vajon okozhat-e egy pillangó aprócska szárnycsapása jelentős változást a világ másik felén? Vajon milyen hatással lehetnek a jövőnkre cselekedeteink és a napról napra történő kis változtatások az életünkben? Az újrahasznosítás, a veszélyeztetett fajok védelme, az ökológiai lábnyomunk csökkentése megmentheti a világunkat?
Neked mi a véleményed erről? Az idei Van művészi vénád? pályázaton képzőművészeti alkotások formájában mutathatod meg, hogy a te pillangóhatásod mit változtatna a világunkon.
2020/21 TÉMA: BÁLVÁNYOK ÉS PÉLDAKÉPEK
Az idők kezdete óta velünk együtt élnek és hűen tükrözik az egyes ember, egy csoport vagy éppen az egész emberiség világról alkotott képét. Bálványai, példaképei mindenkinek vannak. Ahogy változunk, változnak velünk a példaképeink is, de az biztos, hogy végig kísérik életünket. Ideje most kicsit kritikusabban megvizsgálni őket!
Milyen szerepe van a bálványoknak folyamatosan változó világunkban? Hogyan viszonyulunk ma a történelmi idolokhoz, a szobraik által kiváltott érzéseinkhez és a valódi jelentésük körüli vitához? Milyen pozitív vagy negatív hatást gyakorolnak személyiségünkre?
Téged milyen példaképek kísérnek és mit jelentenek a számodra? Nézzük csak meg, hogy milyen szerepet játszottak ezek a tiszteletnek örvendő személyek a történelem során akár mint karizmatikus vezetők, tehetséges manipulátorok, diktátorok, a modern idők mindenható istenei és istennői! Milyen jelentőséggel bírtak a társadalom és a kultúra területén és hogyan befolyásolták az emberek gondolkodásmódját és értékrendjét?
A 2020/2021. évi Bálványok és példaképek kiállítás online is bejárható a következő linken.
A kiállítás online katalógusa ide kattintva érhető el.
2021/2022 TÉMA: A VÁLASZTÁS SZABADSÁGA
Milyen terméket vegyünk le a boltok polcairól? Hogyan foglaljunk állást egy vitás kérdésben? Felemeljük-e a szavunkat egy szituációban? Közbelépjünk-e, ha valakit bántanak mellettünk? Mit tehetünk az emberiséget érintő kérdésekben? Mennyiben járul hozzá a mi választásunk az egész világ működéséhez?
A választás szabadsága bármennyire is alapvetőnek tűnik, nem adatott meg mindenkinek és nem is olyan könnyű dolog. A választásaink ugyanis felelősséggel is járnak, hiszen nemcsak ránk, de környezetünkre is hatással vannak.
A döntések a hétköznapi élet mellett a művészet világát is átszővik, alakítják és befolyásolják. Az egyéni választások egy művész esetében a téma, a technika, a kifejezésmód és a művek kommunikációja terén is megjelenhetnek. Beemelni a hétköznapi használati tárgyakat alkotásaikba, felhasználni a testüket egy üzenet közvetítésére, felvállalni egy kényes kérdést műveikben mind-mind választás kérdése volt, amelyek nagyban befolyásolták a művészet történetét.
Te, hogyan választasz? Részt veszel az idei Van művészi vénád? pályázaton?
A zsűri tagjai voltak:
Prof. Dr. Kárpáti Andrea – MTA-ELTE Vizuális Kultúra Szakmódszertani Kutatócsoport kutatásvezetője
Garami Gréta – a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria igazgatójának SZMSZ szerinti helyettese
Fenyvesi Áron – művészettörténész, kurátor – acb Galéria
Hemrik László – Ludwig Múzeum Múzeumpedagógiai Osztály vezetője
Lucza Zsigmond – képzőművész, művésztanár
Elkészült a 2021/2022-es év katalógusa is, megtekinthetitek a kiállításra került pályázatokat a linkre kattintva: A választás szabadsága – 2021/2022
2022/23 TÉMA: FOOD
A 14. alkalommal megrendezett Van Művészi Vénád? nemzetközi pályázat témája: a FOOD*. Az elsőre talán közönségesnek ható téma számos izgalmas megközelítési lehetőséget kínál.
A táplálékok jelentik a biológiai létezésünk egyik alapját. Az életben maradásunkhoz ennünk kell. Hogy mit, az sok mindentől függ: hol élünk, mihez jutunk hozzá, fiatalok vagy öregek, egészségesek vagy betegek vagyunk. Az ételek ezzel együtt az identitásunk részét képezik, fontos kulturális tartalmakat hordoznak, így alkalmasak a nemzetek/etnikumok közötti kommunikációra is. De nem csak a testnek, a szellemnek is szüksége van a finom fogásokra. Előállításukkor kiélhetjük a kreativitásunkat. Az sem véletlen, hogy a különböző ételek, élelmiszer-alapanyagok gyakran jelennek meg művészi ábrázolásokban, sőt maguk is műalkotásokká válhatnak.
Nem hagyhatjuk figyelmen kívül az élelem társadalmi, gazdasági, politikai vetületét. Csak néhányat említünk: a környezeti hatásokból, az egyenlőtlen elosztásából, a társadalmi különbségekből adódó élelmiszerhiány; éhezés; a fejlett világban tapasztalható élelmiszer-pazarlás; a hátrányos helyzetű régiók, társadalmi csoportok egészségtelen táplálkozása…
Olyan időszakot élünk itt Közép-Kelet-Európában – nem kis részben az ukrajnai háború következtében -, hogy új hangsúlyok, új normák, új viszonyok születnek az élelemmel kapcsolatban.
*FOOD: élelem, étel, élelmiszer, táplálék
A zsűri tagjai voltak:
Prof. Dr. Kárpáti Andrea – MTA-ELTE Vizuális Kultúra Szakmódszertani Kutatócsoport kutatásvezetője
Garami Gréta – a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria igazgatójának SZMSZ szerinti helyettese
Hemrik László – Ludwig Múzeum Múzeumpedagógiai Osztály vezetője
Somogyi- Rohonczy Zsófia – múzeumpedagógus, a VMV? korábbi koordinátora
2023/24 TÉMA: Networks
Az idén 15. alkalommal megrendezett Van Művészi Vénád? pályázat témája ebben az évben a NETWORKS. A többes szám nem véletlen – olyan világban élünk, amelyben a különböző típusú és természetű hálózatok és kapcsolódási lehetőségek folyamatosan gyarapszanak.
A hálózatok nem csak összekötnek bennünket, legyen szó technológia, közösségi platformok, vagy általában más emberekkel való kapcsolatokról, de alkalmasak arra is, hogy éppen elválasszanak bennünket egymástól. A „háló” szó jelentése szorosan összefügg az olyan ősi tevékenységekkel, mint a vadászat, halászat, de kapcsolatba hozható a futballkapu hálójával is. Az emberi kapcsolatok hálói néha pókhálóra hasonlítanak, amely készen áll a zsákmány megfogására, míg máskor az utcák vagy a várostérképek finom hálórendszerének tűnnek. Együtt élünk a digitális világhálóval, de a fák, növények és más élőlények által alkotott, számunkra sokszor láthatatlan földi ökoszisztémával is.
A „hálózat” az emberi lét szinte minden területén érinti. A képzőművészeti galériák olyan kiállításokat mutatnak be, amelyeket a kurátorok kapcsolati rendszere hozott létre: a retinának van mit néznie, az idegrendszernek van mit feldolgoznia. Egy jól kidolgozott projekt meg fogja találni a saját hálózatát. Válassz hálózatot magadnak!
A zsűri tagjai voltak:
Prof. Dr. Kárpáti Andrea – MTA-ELTE Vizuális Kultúra Szakmódszertani Kutatócsoport kutatásvezetője
Garami Gréta – a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria igazgatójának SZMSZ szerinti helyettese
Hemrik László – Ludwig Múzeum Múzeumpedagógiai Osztály vezetője
Meggyesházi Éda – kurátor
Boros Mátyás – képzőművész